Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR Samuel Valent
16. marca 2024, 18:12
Čas čítania 1:10

FOTO: Z kontroverzného typu boeingu počas letu spadol vonkajší panel. Na palube sa nachádzalo vyše 140 ľudí

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Ide o ďalší zo série incidentov týkajúcich sa lietadiel vyrábaných firmou Boeing.

Boeing 737 americkej spoločnosti United Airlines stratil počas piatkového letu z Kalifornie vonkajší panel, ale napriek tomu bezpečne pristál na letisku v Oregone. V súvislosti s týmto typom lietadla je v poslednom období veľké množstvo problémov a bezpečnostných incidentov. Rozprávali sme sa o tom aj v nedávnom rozhovore so Slovenkou Zuzanou, ktorá pracuje ako technička lietadiel.

Išlo o starší stroj typu 737-800 vyrobený pred približne 25 rokmi, ktorý vzlietol v piatok dopoludnia miestneho času z letiska v San Franciscu. Na palube sa nachádzalo 139 cestujúcich a šesť členov posádky. Stratu jedného z vonkajších panelov odhalila až rutinná kontrola vykonaná po bezpečnom pristátí na letisku v oregonskom Medforde. Počas letu nedošlo k žiadnym komplikáciám ani k zraneniam osôb.

15. marca 2024, 9:30 Čas čítania 8:15 Zuzana je techničkou lietadiel: Som jediná žena medzi mužmi, na začiatku som vymieňala záchody a zarábala 800 eur (Rozhovor) Zuzana je techničkou lietadiel: Som jediná žena medzi mužmi, na začiatku som vymieňala záchody a zarábala 800 eur (Rozhovor)

Letisko po pristátí stroja nakrátko uzavreli v rámci pátrania po prípadných zvyškoch odpadnutého panelu, ktoré sa však napokon nenašli. Išlo o panel zo spodnej časti lietadla, z miesta nachádzajúceho sa neďaleko podvozka medzi krídlom a trupom.

„Vykonáme dôkladnú prehliadku lietadla a všetky potrebné opravy predtým, než sa bude môcť vrátiť do prevádzky,“ uviedla vo vyhlásení spoločnosť United Airlines. Zároveň prisľúbila vyšetrovanie príčin celej udalosti, na ktorom sa bude podieľať aj Federálny letecký úrad (FAA).

Ide o ďalší zo série incidentov týkajúcich sa lietadiel vyrábaných firmou Boeing, ktoré vyvolali pochybnosti o jej kvalitatívnych a bezpečnostných štandardoch a ich dodržiavaní. Naposledy začiatkom roka sa na takmer novom Boeingu 737 MAX 9 krátko po štarte z Portlandu uvoľnil bočný panel na mieste núdzových dverí, čo si vynútilo návrat na letisko.

Domov
Zdieľať
Diskusia