Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
20. apríla 2024, 8:28
Čas čítania 1:01

Vojenská základňa v Iraku sa stala terčom útoku. Na mieste vypukol požiar

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Ministerstvo vnútra uviedlo, že pri útoku zahynul jeden človek a osem ďalších bolo zranených, zatiaľ čo vojenský zdroj uviedol, že zranení boli traja irackí vojaci.

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa v noci na sobotu stala terčom bombardovania, informovala agentúra AFP, odvolajúc sa na dva bezpečnostné zdroje.


Podľa zdroja z ministerstva vnútra a nemenovaného vojenského predstaviteľa zasiahol výbuch základňu Calso, kde sídli bývalá polovojenská sieť Hašíd aš-Šabí, ktorá sa medzičasom stala súčasťou regulárnej irackej armády.


Ministerstvo vnútra uviedlo, že pri útoku zahynul jeden človek a osem ďalších bolo zranených, zatiaľ čo vojenský zdroj uviedol, že zranení boli traja irackí vojaci.

Hašíd aš-Šabí vo svojom vyhlásení potvrdila, že útok spôsobil materiálne straty a zranenia, no počet zranených nespresnila.

Na mieste vypukol požiar

„Výbuch zasiahol vybavenie, zbrane a vozidlá,“ uviedol zdroj z ministerstva.

K zodpovednosti za útok sa nikto bezprostredne neprihlásil.


„Boli to výbuchy v skladoch s vybavením,“ povedal vojenský predstaviteľ, ktorý vzhľadom na citlivosť témy hovoril pod podmienkou zachovania anonymity. „Požiar stále zúri a pokračuje sa v pátraní po zranených,“ dodal.


Hašíd aš-Šabí, sieť prevažne šiitských ozbrojených skupín vytvorených na boj proti džihádistickej organizácii Islamský štát, je teraz súčasťou irackých bezpečnostných zložiek.


Útok na proiránske polovojenské jednotky prišiel v čase stupňujúceho sa napätia v regióne v súvislosti s vojnou medzi Izraelom a Iránom podporovaným palestínskym militantným hnutím Hamas.


Iránska protivzdušná obrana bola v noci na piatok v pohotovosti, keď vo vzdušnom priestore zaznamenala niekoľko menších podozrivých objektov. Viaceré americké médiá s odvolaním sa na predstaviteľov americkej vlády napísali, že išlo o izraelskú odvetu za víkendový dronový a raketový útok Iránu na Izrael. Iránske médiá v piatok popreli tvrdenia o napadnutí krajiny zo zahraničia.

Irak
Zdroj: republicworld.com (X)
Domov
Zdieľať
Diskusia