Sťažnosť Jaroslava Haščáka súvisí so zásahom v sídle Penty z roku 2020.
- Európsky súd pre ľudské práva zamietol 24. septembra sťažnosť Jaroslava Haščáka z dôvodu jej neprijateľnosti, pretože nevyčerpal všetky vnútroštátne opravné prostriedky.
- Haščák podal sťažnosť v súvislosti so zásahom v bratislavskom sídle finančnej skupiny Penta z decembra 2020.
- Súd konštatuje, že sťažovateľ nesplnil podmienky prijateľnosti, pretože nevyčerpal vnútroštátne prostriedky nápravy, konkrétne žalobu z dôvodu nesprávneho úradného postupu polície, podľa zákona o zodpovednosti štátu.
Prečo je to dôležité: Aby Európsky súd pre ľudské práva mohol zasiahnuť, musí sťažovateľ využiť najprv všetky dostupné opravné prostriedky v domovskej krajine. V opačnom prípade bude jeho žiadosť zamietnutá.
Citát: „Európsky súd pre ľudské práva sa tak nedostal k meritórnemu posudzovaniu veci, teda či došlo k porušeniu práv sťažovateľa, pretože jeho sťažnosť zamietol z procesných dôvodov,“ uviedli z rezortu spravodlivosti.
Širší kontext: K zásahu ozbrojených policajtov došlo 1. decembra 2020 v bratislavskom Digital Parku v súvislosti s kauzou Gorila. Vtedajšieho šéfa Penty a finančníka Jaroslava Haščáka spolu s ďalšími obvinili z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, niekoľko týždňov bol vo väzbe.
Generálna prokuratúra SR obvinenie koncom augusta 2021 zrušila. Ministerstvo spravodlivosti sa neskôr v mene štátu finančníkovi ospravedlnilo za nezákonne vznesené obvinenie a väzobné stíhanie.
Finančníka a ďalších ľudí v súvislosti s kauzou v decembri 2022 opäť obvinili. Haščákovi v septembri tohto roka zrušil prokurátor obvinenie v kauze Gorila.