Odborníčka na úvery radí klientom, akú fixáciu si vybrať a čo robiť, keď im banka schváli nižšiu hypotéku.
- Žiadatelia o hypotéku musia rátať s tým, že obvykle dostanú maximálne 80 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti.
- Väčšina klientov bez úspor si potom zvyšnú sumu z hodnoty nehnuteľnosti dofinancuje ďalším úverom.
- Odborníčka na úvery v spoločnosti Fingo.sk, Eva Šablová, prezradila, že žiadateľom o hypotéku sa najviac oplatí trojročná fixácia.
- Takáto fixácia sa oplatí najviac, pretože odborníci v najbližších rokoch očakávajú, že bude pokračovať pozvoľné klesanie úrokových sadzieb.
Citát: „Kým vlani v tomto období úrokové sadzby začínali od 4 %, v súčasnosti ľudia vedia získať hypotéku s úrokom od 3,5 %. Žiadatelia o úver najčastejšie volia trojročnú fixáciu, s vidinou ďalšieho klesania sadzieb do troch rokov,“ vysvetlila.
Širší kontext: Žiadatelia o hypotéku sa musia pripraviť na to, že v prípade, keď nemajú vlastné úspory, na doplatenie zvyšných 20 % musia zobrať ďalší úver. Často sa však môže stať, že narazia na to, že ďalší úver už človeku jednoducho nevyjde. V tom prípade dokážu žiadateľovi pomôcť blízki.
Viac informácií o tom, čo robiť, keď ti banka schváli nižší úver, ako potrebuješ, nájdeš v našom článku. Prezradíme ti, čo je mladomanželská pôžička a kedy si zobrať hypotéku na bývanie. Odborníčka pre Refresher objasnila, aká fixácia sa najviac oplatí a ako veľmi môžu klesnúť úrokové sadzby.
Prečítaj si aj tieto články: