Cieľom je zlepšiť spoluprácu, výskum, zdieľanie technológií a pripravenosť krajín na ďalšie krízy.
Pandemická zmluva, o ktorej rokovali členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) viac než tri roky, dostala konečnú podobu. K jej zneniu sa svetoví zástupcovia zhodli v noci na stredu (16. apríla) v Ženeve. Návrh sa bude oficiálne posudzovať na nadchádzajúcom Svetovom zdravotníckom zhromaždení v máji. WHO ju označila za generačný krok, ktorý má zlepšiť globálnu bezpečnosť a pripravenosť na budúce pandémie.
Dohoda obsahuje záväzky v oblasti prevencie, vývoja technológií, prenosu odborných poznatkov a budovania globálnych kapacít. Zároveň potvrdzuje, že štáty si ponechajú suverenitu pri rozhodovaní o verejnom zdraví, a WHO nebude mať právomoci meniť ich vnútroštátne zákony.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus považuje dohodu za historickú. „Štáty sveta sa dnes v Ženeve zapísali do histórie. Ukázali, že aj v rozdelenom svete existuje vôľa nájsť spoločnú odpoveď na globálne hrozby,“ uviedol.
Spojené štáty sa na nich nezúčastnili, keďže za prezidenta Donalda Trumpa vystúpili z WHO a zároveň drasticky obmedzili medzinárodnú pomoc. Práve USA boli dlhodobo najväčším finančným prispievateľom v humanitárnej oblasti.
