Priemerné teploty v Európe aj inde vo svete opäť prekonali dlhodobé priemery.
Podľa správy Copernicus dosiahla priemerná aprílová teplota v Európe +9 °C, čo je o jeden stupeň viac ako priemer z rokov 1991 až 2020. Najteplejšie bolo vo východnej Európe, západnom Rusku, Kazachstane a Nórsku. Chladnejšie počasie zaznamenali v Turecku, Bulharsku, Rumunsku a severnej časti Škandinávie, informuje iMeteo.
Mimo Európy sa výrazné otepľovanie prejavilo na ruskom Ďalekom východe, v Ázii, Severnej Amerike, Austrálii a Antarktíde. Naopak, chladnejšie počasie bolo na juhu Južnej Ameriky, vo východnej Kanade či v severnej Austrálii. Priemerná teplota povrchu morí bola +20 °C, druhá najvyššia v histórii. Rozsah morského ľadu v Arktíde a Antarktíde zostáva už niekoľko rokov podpriemerný.
Program Copernicus je hlavný nástroj Európskej únie na sledovanie klimatických zmien. Mesačne prináša dáta o teplote vzduchu, pokrytí ľadom či hydrologických ukazovateľoch. Dlhodobé merania ukazujú, že za posledné roky došlo k opakovaným rekordným teplotám, čo potvrdzuje zrýchľujúce sa globálne otepľovanie.