Spojené kráľovstvo a EÚ dosiahli prelomové dohody v obrane, obchode a hraničných kontrolách na londýnskom summite.
Spojené kráľovstvo a Európska únia dosiahli významné dohody o posilnení obrannej spolupráce, uľahčení obchodu s potravinami a hraničných kontrolách. Toto je súčasť snahy o obnovenie vzťahov medzi Londýnom a Bruselom takmer deväť rokov po britskom referende o vystúpení z EÚ.
Prelomové stretnutie sa uskutočnilo v Londýne práve v čase, keď USA naznačujú znižovanie svojho záväzku voči európskej bezpečnosti. Britský premiér Keir Starmer k tomu poznamenal: „Je čas pozerať sa dopredu, posunúť sa od starých zatuchnutých debát a politických bojov k nájdeniu zdravého rozumu a praktických riešení, ktoré prinesú Britom to najlepšie.“
Nové dohody majú znížiť byrokraciu, podporiť rast britskej ekonomiky a obnoviť vzťahy s EÚ, ktoré sa narušili po brexite v roku 2020. Súčasťou dohodnutého balíka je aj nový bezpečnostný pakt, ktorý umožní britským firmám zapojiť sa do zbrojárskych projektov EÚ v hodnote 150 miliárd eur.
Predĺžia aj práva na rybolov
Ďalším bodom dohody je predĺženie práv na rybolov pre európske lode v britských vodách až do roku 2038, čo Politico označilo za ústupok Londýna po lobovaní zo strany Francúzska. EÚ by tým mala odstrániť niektoré obchodné prekážky pri dovoze potravín zo Spojeného kráľovstva.
Aj keď EÚ zostáva najväčším obchodným partnerom Británie, po brexite zaznamenali 21-percentný pokles vývozu, čo sťažujú náročnejšie hraničné kontroly a pravidlá. Aktuálne dohody sú najvýznamnejším posunom vo vzťahoch od brexitu a zameriavajú sa na podporu hospodárskeho rastu a posilnenie bezpečnosti v Európe.
Premiér Starmer, ktorý prevzal úrad v júli minulého roka, sa zaviazal obnoviť vzťahy s EÚ po tom, čo boli za predchádzajúcej vlády napäté. Avšak, návrat Spojeného kráľovstva do jednotného trhu alebo colnej únie naďalej odmieta.
Prečítaj si aj tieto články:
