Ukázalo sa, že aj krvná skupina rozhoduje o tom, či sa na teba kliešť prisaje.
S príchodom teplejších mesiacov sa začína sezóna kliešťov. Aktuálny výskum z Česka prichádza v tejto súvislosti so zistením, že sú ľudia, ktorí majú menšie riziko, že si z lesa kliešťa donesú. Z výskumu Masarykovej univerzity v Brne vyplýva, že najodolnejšie krvné skupiny sú B, AB a 0, informuje portál onet.pl.
Na experimente sa zúčastnilo 100 ľudí. Výsledky naznačujú, že kliešte si najčastejšie vyberajú ľudí s krvnou skupinou A. Naopak, najúspešnejšie im odolávajú ľudia so skupinou B.
Kliešte využívajú na hľadanie koristi predovšetkým čuch. Láka a priťahuje ich aj vôňa potu a sladkých parfumov. Prisatý kliešť môže prenosom vírusu u človeka spôsobiť kliešťovú encefalitídu alebo infekčné ochorenie lymskú boreliózu. Vakcína, ktorá by borelióze predchádzala, zatiaľ neexistuje. Proti encefalitíde sa však už dá účinne očkovať.

Všeobecná lekárka pre dospelých Katarína Varechová vraví, že pri pohybe v prírode je dôležité používať repelent, nosiť dlhé nohavice a po príchode domov sa vyzliecť, oblečenie vytriasť (napríklad na balkóne) a skontrolovať si celé telo. Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva okrem toho odporúčajú zasunúť si nohavice do ponožiek a nosiť svetlý odev, na ktorom si parazita skôr všimneš.
„Kliešte sa rady prisávajú napríklad v slabinách, pod pazuchami, u mužov aj na pohlavných orgánoch, u žien na hrudníku, u oboch pohlaví sú to tiež stehná a ramená. Prekontrolovať treba aj pokožku hlavy,“ upozorňuje Varechová. Viac si prečítaš v našom článku.