Medveď podľa ochranárov prestane útočiť, ak zistí, že človek preň nie je hrozbou.
Podľa členov Zásahového tímu pre medveďa hnedého medveď nemusí pri stretnutí s človekom zaútočiť. Tvrdia, že práve správanie človeka má vplyv na to, ako bude šelma reagovať. Takto znejú ich rady, ako prežiť stret s medveďom s čo najmenšou ujmou:
- Pri nečakanom strete s medveďom – na bližšie ako 100 metrov – odporúčajú zväčšiť vzdialenosť od medveďa, nie však utekaním, ktoré by mohlo vyprovokovať prenasledovanie.
- K medveďovi sa nikdy nepribližuj, a to ani v prípade, že sa zdá pokojný.
- Medveďovi sa netreba pozerať priamo do očí, pretože to je preň znakom agresie.
- Medveď vztýčený na zadných nohách sa podľa ochranárov snaží získať lepší prehľad. Nejde o agresívnu pozíciu.
- Ak medveď naozaj zaútočí, odborníci odporúčajú pasívnu obranu. Človek by si mal ľahnúť na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, ostať bez pohybu – hrať mŕtveho –, až pokiaľ medveď neodíde.
- Ak medveď človeka prevráti, mal by sa znova dostať do pôvodnej polohy, aby mal brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi.
„Medveď v sebaobrane niekedy urobí výpad, varovanie, aby sa človek vzdialil,“ priblížili slovenskí ochranári. Zároveň podotkli, že ak sa zviera stretne s nevhodnou reakciou zo strany človeka, výpad sa môže vystupňovať do útoku. Väčšinou sa končí skôr, ako dôjde k fyzickému kontaktu.
Brániaci sa medveď väčšinou podľa pracovníkov Štátnej ochrany prírody totiž prestane útočiť, keď zistí, že už človek nie je hrozbou. „Aktívna obrana by mohla predĺžiť útok a zvýšiť pravdepodobnosť vážneho zranenia,“ poznamenali na záver ochranári.