Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
22. augusta 2023, 8:45
Čas čítania 1:26

VIDEO: Vysmiaty Prigožin zverejnil prvé video od neúspešného prevratu v Rusku. V Afrike hovorí o sľuboch, ktoré chce splniť

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Prigožin v Afrike verbuje nových bojovníkov a sľubuje, že sa postará o extrémistov z ISIS.

Nové video s vodcom ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenijom Prigožinom sa v pondelok objavilo na internete – približne dva mesiace od jeho krátkeho pokusu o prevrat voči Kremľu. Vo videu sľubuje, že sa Vagnerova skupina v Afrike postará o extrémistov zo skupín ako ISIS a Al-Káida.


Štyridsaťsekundový videoklip, na ktorom jasne vidieť Prigožina vo vojenskom oblečení a s puškou v rukách, mal byť natočený v nešpecifikovanej africkej krajine, uviedol v pondelok večer kanál Grey Zone spájaný s Vagnerovou skupinou na platforme Telegram. Pravosť videa nebola bezprostredne nezávisle potvrdená a neboli ani žiadne dodatočné informácie o tom, kde a kedy bolo nakrútené.


„Pracujeme. Teplota je plus 50 stupňov. Všetko, čo máme radi,“ povedal vo videu Prigožin. Vagnerova skupina podľa neho „vykonáva prieskumné a pátracie operácie, vďaka ktorým je Rusko ešte väčšie na všetkých kontinentoch“. Ako dodal, cieľom je „ešte viac oslobodiť Afriku“ a „africkému ľudu priniesť spravodlivosť a šťastie“. Vodca vagnerovcov má v Afrike okrem iného robiť aj nábor nových bojovníkov.

5. mája 2024, 12:00 Čas čítania 4:14 Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky

Vagnerovci sú vo viacerých afrických štátoch

Ruskí žoldnieri, notoricky známi svojou brutalitou, sú aktívni v niekoľkých afrických štátoch. Stanica Sky News pripomína, že Vagnerova skupina čelí v Afrike obvineniam z množstva vojnových zločinov. Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) predtým uviedla, že vagnerovci hromadne popravili niekoľko desiatok civilistov v Mali.


Prigožinovi bojovníci sa niekoľko mesiacov zúčastňovali na bojoch po boku regulárnej ruskej armády vo vojne, ktorú Moskva rozpútala vo februári minulého roka na susednej Ukrajine.


Koncom júna tohto roka Prigožin zmobilizoval svojich mužov na pochod na Moskvu z dôvodu frustrácie plynúcej z neefektívnosti ruského vojenského vedenia.

O niekoľko hodín neskôr však pochod zastavil; Kremeľ Prigožinovi údajne prisľúbil imunitu pred trestným stíhaním. Jednou z podmienok pre amnestiu bol jeho odchod do susedného Bieloruska. Napriek tomu sa Prigožin údajne opätovne objavil v Rusku koncom júla v čase konania rusko-afrického summitu v Petrohrade.

Domov
Zdieľať
Diskusia