Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
29. decembra 2023, 18:34
Čas čítania 1:22

Obľúbená letná destinácia na Slovensku sa zmení na nepoznanie. Pribudnú plávajúce promenády či móla pre výletné lode

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Domaša získa nový look. Projekt schválil krajský parlament a odobril tiež jeho predpokladaný rozpočet vo výške 7 miliónov eur.

Dvanásť typizovaných prístavísk, jedno domovské prístavisko a tiež plávajúca promenáda by sa mali vybudovať v okolí vodnej nádrže Veľká Domaša vďaka investičnej akcii prešovskej krajskej samosprávy.

Projekt zatraktívnenia Domaše schválil krajský parlament na svojom poslednom tohtoročnom zasadnutí a odobril tiež jej predpokladaný rozpočet, ktorý je vo výške 7 miliónov eur. Prešovský samosprávny kraj chce na financovanie zámeru využiť 85 percent zdrojov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, ako aj štátne a vlastné zdroje. Informovala o tom Lea Lehotská z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu Prešovského samosprávneho kraja.

Ako bude Domaša vyzerať? 

„Každé typizované prístavisko by mali tvoriť hlavné mólo na pristávanie výletnej lode a ďalšie mólo pre rekreačné plavidlá. Mali by sa stať súčasťou vytypovaných lokalít Zelená lagúna, Monika, Poľany, Eva, Hotel Zátoka, Autokemp Krym, Kostol sv. Štefana či Nová Kelča. Postavia sa tiež v lokalite Valkov, pri Hoteli Lilka, v Autokempe Tíšava a pri Kostole Najsvätejšieho Srdca Ježišovho,“ priblížila Lehotská.


Ďalšou stavbou v rámci projektu by malo byť samostatné domovské prístavisko, vybudované na účely pristávania a vyväzovania výletnej lode do dĺžky 35 metrov. A taktiež na nástup a výstup pasažierov v rekreačnej oblasti Dobrá.

Meniť sa bude aj okolie 

„V okolí Veľkej Domaše by mala pribudnúť tiež nová plávajúca promenáda. Zložená by mala byť z troch hlavných častí. Konkrétne ide o plávajúce premostenie zátoky Domaša Dobrá, ďalej plávajúce prístavisko pre rekreačné plavidlá s odhadovaným počtom 120 trvalých parkovacích miest pre rekreačné plavidlá a samotnú promenádu,“ povedala Lehotská.


Projekt typizovaných prístavísk, domovského prístavu a plávajúcej promenády pre vodnú nádrž Veľká Domaša prinesie podľa nej väčšie možnosti mobility návštevníkov.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

„Zatraktívni tiež využívanie rekreačných oblastí a turistických atrakcií v lokalite. Výstavba jednotlivých prístavných objektov zároveň napomôže rozvoju malého a stredného podnikania v oblasti služieb, čo predpokladá vytvorenie kvalitných podmienok pre rozvoj ekologických a bezmotorových vodných športov,“ doplnila Lehotská.

Nové doplňujúce projekty 

Ako pokračovala, na predmetný zámer je pritom napojených niekoľko doplňujúcich projektov. Zamerané sú na investície do kultúrneho a prírodného dedičstva, ako aj odpadového hospodárstva či prvkov zelenej a modrej infraštruktúry v okolí viacúčelového vodného diela, nachádzajúceho sa na území okresov Stropkov a Vranov nad Topľou.

Pláž Zátoka pri vodnej nádrži Domaša.
Pláž Zátoka pri vodnej nádrži Domaša. Zdroj: TASR/Veronika Mihaliková
Domov
Zdieľať
Diskusia