Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
1. februára 2024, 12:05
Čas čítania 0:47

Na Slovensku sa uskutoční v prvom polroku 41 vojenských cvičení. Slovenských vojakov pošlú do týchto krajín

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

V prvom polroku sa na území SR plánuje 41 vojenských cvičení.

V prvom polroku 2024 sa na území Slovenskej republiky plánuje 41 vojenských cvičení. Slovenskí vojaci by počas prvých šiestich mesiacov mali byť vyslaní na 72 cvičení v zahraničí. Vyplýva to z materiálu Ministerstva obrany SR, ktorý vo štvrtok odsúhlasila vláda.

Rezort obrany pripomína, že vojenské cvičenia sú jedným zo základných nástrojov na zvyšovanie pripravenosti Ozbrojených síl (OS) SR. Na Slovensku sa majú uskutočniť napríklad medzinárodné vojenské cvičenia Slovenský štít 2024, Falcon Defender alebo Spoločná výsadková príprava Síl pre špeciálne operácie. Príslušníci OS SR by sa mali zúčastniť na cvičeniach v Nórsku, Česku, USA, Maďarsku, Poľsku či Rumunsku.

Materiál navrhol aj schválenie vyslania slovenských vojakov mimo územia Slovenskej republiky a prítomnosť zahraničných ozbrojených síl v SR na základe medzinárodných zmlúv v oblasti kontroly zbrojenia, odzbrojenia a budovania dôvery a bezpečnosti.

Cez Slovensko prejdú aj vojaci NATO

Vláda odsúhlasila aj prechod cez územie Slovenskej republiky pre ozbrojené sily členských krajín NATO, Partnerstva za mier s výnimkou Ruska a Bieloruska i účastníckych a členských štátov medzinárodných zmlúv na účely plnenia ich úloh v súlade s medzinárodným právom, a to na základe predchádzajúceho oznámenia a povolenia.

Súhlas sa nevzťahuje na prechod zahraničných ozbrojených síl realizovaný v rozpore s právnym poriadkom SR alebo určenými podmienkami.

vojaci, nato, lešť
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Domov
Zdieľať
Diskusia