Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
15. marca 2024, 8:29
Čas čítania 1:11

V Rusku sa začali prezidentské voľby. Putin môže podľa agentúr získať najlepší volebný výsledok

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Ako prví hlasujú voliči na Ďalekom východe.

Na ruskom Ďalekom východe sa v piatok miestneho času otvorili volebné miestnosti. Voliči odovzdávajú hlasy v prvý z troch dní prezidentských volieb v Ruskej federácii, ktoré predĺžia vládu prezidenta Vladimira Putina o ďalších šesť rokov. 

Volebné miestnosti sa ako prvé otvorili na polostrove Kamčatka o 8.00 h miestneho času (vo štvrtok o 21.00 h SEČ) a majú sa zatvoriť v nedeľu o 20.00 h (19.00 h SEČ) v Kaliningrade, ruskej enkláve hraničiacej s Poľskom a Litvou.

Nezávislí pozorovatelia a odborníci hodnotia voľby ako neslobodné a bez politickej konkurencie. Ako kandidát sa na nich totiž nezúčastňuje žiadny predstaviteľ opozície.
Traja kandidáti, ktorí buď otvorene podporujú súčasného prezidenta Putina, alebo sa držia línie Kremľa, sú vnímaní ako uchádzači bez šance. Podľa prieskumu agentúry Celoruské centrum pre výskum verejnej mienky (VCIOM), lojálnej Kremľu, dostane každý z nich päť až šesť percent hlasov.

Z tohto prieskumu verejnej mienky ďalej vyplynulo, že Putin môže vo voľbách získať až 82 % hlasov. V takom prípade by to bol jeho najlepší výsledok v prezidentských voľbách a bude možné ho tlmočiť ako prejav dôvery voči vládnej moci. V posledných prezidentských voľbách v roku 2018 získal 76,7 percenta hlasov pri účasti 67,5 percenta voličov.

V Rusku je 112 miliónov oprávnených voličov, voliť budú aj na okupovaných územiach Ukrajiny

Putin je pri moci takmer štvrť storočia a v roku 2022 spustil nevyprovokovanú inváziu na Ukrajinu. Tvrdí, že voľby sú hlasovaním o budúcnosti Ruska. Vojnu na Ukrajine vysvetľuje ako boj proti rozpínavosti Západu, čo nachádza dobrú odozvu u mnohých Rusov.

Volebná komisia uvádza, že v Rusku je 112 miliónov oprávnených voličov. Ďalšie dva milióny Rusov žijú v zahraničí.

Ukrajina vo štvrtok vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby odmietlo výsledok volieb prezidenta Ruskej federácie, ktoré sa konajú tento víkend, a to aj v oblastiach Ukrajiny okupovaných ruskou armádou. Voľby zároveň označila za frašku.

putin
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia