Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová
9. apríla 2024 o 9:03
Čas čítania 1:00

Vývoj umelej inteligencie zmení trh. Západné krajiny majú pre nadmernú spotrebu medi obavy z Číny

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Umelá inteligencia by mohla do roku 2030 zvýšiť dopyt po medi o milión ton, čím vznikajú obavy z Číny.

Dopyt po medi spojený s umelou inteligenciou a dátovými centrami by mohol do roku 2030 vzrásť na milión metrických ton. To na konci dekády ešte zhorší deficity na strane dodávok. V pondelok to uviedla spoločnosť Trafigura, ktorá obchoduje s komoditami. 

Očakáva sa, že energetická transformácia, ktorá zahŕňa elektrické vozidlá a technológie obnoviteľnej energie, v nadchádzajúcich rokoch vyvolá prudký nárast spotreby medi, keďže svet smeruje k eliminácii emisií uhlíka.

„Ak sa pozriete na dopyt, ktorý prichádza z dátových centier a súvisí s AI, tento rast náhle explodoval,“ povedal Saad Rahim, hlavný ekonóm spoločnosti Trafigura so sídlom vo Švajčiarsku novinám Financial Times na samite Global Commodities v Lausanne.

Rahim nepovedal, aký bude globálny dopyt po medi v roku 2030. Tento rok sa očakáva na úrovni približne 26 miliónov ton. Zároveň analytici americkej banky Goldman Sachs tento rok očakávajú na trhu s meďou deficit viac ako 500-tisíc ton.

Západ má obavy z Číny

Čína je najväčším svetovým producentom a spotrebiteľom medi. Má aj dominantné postavenie pri globálnych dodávkach mnohých ďalších priemyselných kovov potrebných na energetickú transformáciu. To je zdrojom obáv západných lídrov, ktorí musia splniť ciele na ceste k nulovým čistým emisiám.

19. novembra 2024 o 15:50 Čas čítania 1:59 Odborník o aktuálnom dianí na Ukrajine: Vojna je bližšie ako kedykoľvek predtým. Veľa priestoru pre optimizmus tu nie je Odborník o aktuálnom dianí na Ukrajine: Vojna je bližšie ako kedykoľvek predtým. Veľa priestoru pre optimizmus tu nie je

„Obávam sa, že eskalácia geopolitického napätia spomalí zelený prechod,“ povedala Beata Javorčíková, hlavná ekonómka Európskej banky pre obnovu a rozvoj.

„Čína kontroluje veľký podiel produkcie kritických surovín, kým Západ a jeho spojenci majú pod kontrolou relatívne malý podiel niektorých z týchto kritických surovín,“ dodala Javorčíková s odkazom na vzácne zeminy, ktoré sú potrebné pre batérie elektrických vozidiel. V ich výrobe dominuje Čína.

AI
Zdroj: Unsplash/Solen Feyissa
Domov
Zdieľať
Diskusia