Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
22. apríla 2024, 18:39
Čas čítania 0:58

Svetová firma, ktorá má štyri pobočky aj na Slovensku, hlási prepúšťanie. Plánuje sa presúvať z Európy

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Spoločnosť ešte nezverejnila, koľkých zamestnancov sa prepúšťanie dotkne.

Spoločnosť Adient, dodávateľ sedadiel pre automobilky, v pondelok oznámila, že v snahe znížiť náklady reštrukturalizuje svoje podnikanie v Európe. Zníži počet pracovných miest a presunie ich do krajín s menšími nákladmi na pracovnú silu. 


Spoločnosť nezverejnila, koľkých zamestnancov sa prepúšťanie dotkne ani do ktorých krajín presúva pracovné miesta. V septembri 2023 mala spoločnosť Adient po celom svete viac ako 70 000 zamestnancov, pričom približne 42 % z nich bolo v Európe, Afrike a na Blízkom východe. Spoločnosť má v rámci Slovenska pobočky v Bratislave, Trenčíne, Žiline a v Lučenci.

22. apríla 2024, 19:29 Čas čítania 0:30 Tisícky seniorov nemôžu zabudnúť na dôležitú povinnosť. V opačnom prípade hrozí, že prídu o dôchodok Tisícky seniorov nemôžu zabudnúť na dôležitú povinnosť. V opačnom prípade hrozí, že prídu o dôchodok
22. apríla 2024, 18:01 Čas čítania 1:05 Ak Poľsko rozmiestni jadrové zbrane, prijmeme všetky potrebné opatrenia, odkazuje Kremeľ Ak Poľsko rozmiestni jadrové zbrane, prijmeme všetky potrebné opatrenia, odkazuje Kremeľ
19. apríla 2024, 12:30 Čas čítania 4:14 Diablova jama: diera v zemi hlboká tisícky metrov údajne dokáže vzkriesiť mŕtvych. Ľudí šachta fascinuje, zvieratá sa jej boja Diablova jama: diera v zemi hlboká tisícky metrov údajne dokáže vzkriesiť mŕtvych. Ľudí šachta fascinuje, zvieratá sa jej boja

Problémy európskych výrobcov

Európski výrobcovia automobilov čelia trom problémom – slabému dopytu v dôsledku vyšších nákladov na pôžičky, ktoré odrádzajú od nákupu nových áut, tvrdej konkurencii zo strany čínskych rivalov a vyšším vstupným nákladom, čo stláča ich marže.


Adient dodáva sedadlá niektorým z najväčších európskych výrobcov automobilov vrátane skupín Stellantis, Renault, BMW, Mercedes Benz a Volkswagen, ako aj americkým gigantom Ford a General Motors.


Tržby spoločnosti v 1. štvrťroku 2023/24, ktorý sa skončil 31. decembra, zasiahli štrajky amerického odborového zväzu v USA, keďže ovplyvnili objemy výroby v USA. Nové kolo prepúšťania spoločnosti Adient a zvyšné náklady na reštrukturalizáciu sa odhadujú na približne 125 miliónov USD (117,57 milióna eur) v 2. štvrťroku tohto finančného roka.


Spoločnosť očakáva zníženie ročných prevádzkových nákladov o približne 60 miliónov USD do roku 2027. Adient už začiatkom tohto roka načrtol plán reštrukturalizácie vrátane zníženia počtu zamestnancov o približne 13 000 osôb, ukázala správa pre regulačné úrady za 1. štvrťrok 2023/24.

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Zdroj: FOTO TASR/Daniel Stehlík
Domov
Zdieľať
Diskusia