Čo sa deje: Len 57-ročná žena naletela mužovi na známy podvod, prostredníctvom ktorého ju okradol.
- Bratislavčanka si myslela, že si píše so ctiteľom z Facebooku, ktorý sa jej predstavil ako stavebný inžinier Paul pracujúci v Sýrii, informuje polícia.
- Podvodník 57-ročnú ženu okradol v priebehu 3 mesiacov o takmer 60-tisíc eur, a tak šla namiesto vytúženého stretnutia podať trestné oznámenie na políciu.
- Momentálne sa prípadom zaoberajú policajti Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave III.
Prečo je to dôležité: Jedným zo spôsobov, ako predísť podobným podvodom, je informovanie a poukazovanie na ne. Práve to pomáha šíriť povedomie o rôznych podvodných praktikách ďalej medzi ľudí. Tým vieme znížiť riziko okradnutia.
Citát: „Opätovne upozorňujeme na podvodné profily neznámych osôb vystupujúcich pod identitou lekárov, bankárov, vojakov, chorých boháčov, ktorí nemajú komu zveriť svoje dedičstvo,“ pripomínajú policajti.
Širší kontext: Žena si s podvodníkom písala takmer 3 mesiace. Počas tohto obdobia muž žiadal Bratislavčanku o uhradenie platieb na rôzne účely. Zároveň tvrdil, že jej chce poslať rodinné dedičstvo. Žena podvodníkovi dôverovala a vysoké čiastky peňazí zasielala na rôzne účty. Až keď sa celková suma vyšplhala na 59 250 eur, uvedomila si, že sa stala obeťou podvodu.
Ako zistíš, že komunikuješ s podvodníkom?
- Najčastejšie ide o falošného lekára, vojaka, bankára alebo inžiniera nachádzajúceho sa v zahraničí.
- Používanie prehnane odborných slov pri opise svojej činnosti.
- Postupné získavanie dôvery najčastejšie prostredníctvom vyznávania lásky.
- Napriek deklarovanému finančnému a sociálnemu zabezpečeniu ich osoby žiadajú poskytnutie finančných prostriedkov.
Ak chceš vedieť viac, prečítaj si tieto články: