Čo sa deje: Pacient, ktorý užíva lieky na liečbu diabetu či obezity, by mal byť kvôli bezpečnosti pod dohľadom lekára.
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje, že užívanie liekov obsahujúcich účinné látky semaglutid a liraglutid s cieľom takzvaného rýchleho estetického chudnutia môže vážne poškodiť zdravie.
- Ide o lieky na liečbu diabetu či obezity a ich užívanie má vždy prebiehať pod dohľadom lekára.
- Zázračnému lieku na chudnutie podľahli v poslednom čase celebrity aj bežní ľudia.
Prečo je to dôležité: Populárnosť týchto liekov medzi celebritami môže ovplyvniť verejnú mienku a motivovať bežných ľudí k ich nesprávnemu použitiu. Upozornenie ŠÚKL-u pomáha proti takýmto trendom bojovať a podporuje zodpovedný prístup k zdraviu.
Citát: „Užívanie liekov viazaných na predpis bez dohľadu lekára môže vážne ohroziť zdravie pacientov. V prípade, že vám nebolo diagnostikované ochorenie, na ktoré sú lieky indikované, prínosy liekov nemusia prevažovať nad potenciálnymi rizikami ich nežiaducich účinkov. Pri liekoch s obsahom účinných látok semaglutid a liraglutid hrozí riziko vzniku nežiaducich účinkov, ako sú tráviace ťažkosti (nevoľnosť, nadúvanie, vracanie) alebo vážnejšie stavy, napríklad zápal pankreasu,“ ozrejmila hovorkyňa ústavu Jana Matiašová..
Širší kontext: Na Slovensku sú v súčasnosti registrované tri lieky s obsahom liečiva semaglutid (Ozempic, Wegovy a Rybelsus) a tri lieky s obsahom liečiva liraglutid (Saxenda, Xultophy a Victoza). Všetky spomínané lieky sú viazané na lekársky predpis a sú indikované na liečbu diabetu druhého typu, prípadne riadne diagnostikovanej obezity.
ŠÚKL upozornil, že podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií spotreba lieku Ozempic začala na Slovensku v druhom polroku 2023 narastať, pričom sa zvýšil jeho výdaj bez úhrady zdravotných poisťovní.
Ústav zároveň pripomenul, že dlhodobo varuje pred nákupom liekov mimo legálneho reťazca, kde hrozí riziko, že sa pacienti dostanú k falšovaným liekom. Pred falšovanými liekmi varuje aj Svetová zdravotnícka organizácia a Európska lieková agentúra, ktoré v posledných mesiacoch zachytili niekoľko falšovaných balení liekov vo svete aj v Európskej únii.
Prečítaj si aj tieto články: