Vedenie argumentuje, že podobné odchody, aké zažíva nová STVR, sú „bežné“.
- Šéfka zahraničného rozhlasového spravodajstva STVR Soňa Weissová končí vo svojej funkcii. Rovnako končí aj Barbora Šišoláková, ktorej STVR cenzurovalo kritickú reportáž o ministrovi Tomášovi Tarabovi.
- Weissová dostala ponuku na odchod s dvoma platmi pod podmienkou mlčanlivosti, ktorú však odmietla podpísať. Vedenie RTVS uviedlo, že sa rozhodlo uplatniť „prekážku pri práci na strane zamestnávateľa“, čím jej znemožnilo ďalej pracovať, upozorňujú Aktuality.
- Šišoláková uviedla, že podala výpoveď, lebo pre zmeny vo vedení sa jej nedá pracovať „tak ako predtým“. Okrem reportáži o Tarabovi jej vytkli aj kritické otázky, ktoré mala na poradcu prezidenta.
Prečo je to dôležité: Odchod Soni Weissovej i Barbory Šišolákovej z STVR zdôrazňuje napätie v redakcii a ukazuje, ako môžu snahy o ochranu verejnoprávnosti a nezávislosti ovplyvniť kariéry novinárov za štvrtej vlády Roberta Fica.
Širší kontext: Soňa Weissová bola jednou z iniciátoriek otvoreného listu zamestnancov RTVS, ktorí protestovali proti zrušeniu verejnoprávneho telerozhlasu. Šišolákovej okrem reportáže o pochybných zákazkách Tarabu vytklo vedenie aj príliš kritické otázky, ktoré položila poradcovi prezidenta Jánovi Kubišovi.
Odchod redaktoriek prichádza v čase, keď z STVR odchádzajú aj ďalšie výrazné osobnosti ako moderátorská dvojica Marek Makara a Marta Jančkárováčová. Na miesto Weissovej v zahraničnom spravodajstve nastúpi nový zamestnanec, ktorého vedenie predstaví v najbližších dňoch.
Odchody kritických novinárov vyvolávajú otázky o budúcnosti redakcie a celkovej nezávislosti verejnoprávneho média. STVR tvrdí, že podobné odchody sú bežné.