Pri šetrení je potrebné stanoviť si cieľ a vytvoriť si plán.
- Odborník na osobné financie z Nadácie Partners, Tomáš Čorňák, tvrdí, že je dôležité, aby mladí ľudia mali prehľad o tom, aké výdavky ich v krátkodobom aj dlhodobom horizonte čakajú a či majú vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu.
- Odborník vysvetľuje, že šetriť si môžu aj ľudia, ktorí majú nižší príjem. Je to práve o tom, aký má človek životný štandard, a je potrebné nastaviť si výdavky tak, aby bolo možné vytvoriť si nejakú rezervu.
- Pri šetrení je dôležité nastaviť si cieľ. Ideálne je, aby bol finančne aj časovo definovaný. Je dôležité pripraviť sa na svoju budúcnosť.
- Celý článok o šetrení a investovaní si prečítaš tu.
Citát: „Dnes je ale dôležité mať kvalitnú, aspoň 6-mesačnú finančnú rezervu, začať investovať na dôchodok, dobre si nastaviť krytie pre prípad, keby nastali situácie, že nebudem môcť zarábať.“
Širší kontext: Čorňák tvrdí, že ľudia by pri sporení mali začať postupne. Začať by mali napríklad s 10 % príjmu a postupne pridávať. Ľudia by si mali postupne vytvoriť kvalitný finančný plán, zvoliť si správne investičné nástroje a dopracovať sa k svojmu cieľu.
Odborník hovorí, že pri tvorbe finančného plánu je potrebné byť finančne gramotný a mať aj znalosť o finančnom trhu. Je potrebné podrobne si vypracovať finančný tok (všetky príjmy a výdavky) a následne si pomenovať dôležité ciele, ktoré chceme dosiahnuť, a pripraviť sa aj na to, čo nás v živote čaká (dôchodok, vlastné bývanie, svadba, plánovanie dieťaťa...). Je dôležité si určiť aj časové rámce, kedy to chceme dosiahnuť.
Prečítaj si aj tieto články: