Spoločnosť českého zbrojára Jaroslava Strnada, od ktorej slovenské ministerstvo obrany kupuje vrtuľníky Black Hawk za takmer štvrť miliardy eur, mala v čase uzavretia obchodu miliónové pôžičky.
Financie jej poskytla aj spoločnosť, ktorú spoluvlastní Viktor Jelínek, Slovák žijúci v Dubaji. Najnovšie zistenia ICJK a Seznam Zprávy naznačujú, že Jelínek má väzbu na manželov Bödörovcov. On sám to nepoprel. Bödörovci na otázky nereagujú. V decembri minulého roka sme informovali o Jelínkovom prepojení na ministra Kaliňáka či oligarchu Výboha.
Americká firma ACE Aeronautics, ktorá slovenskej armáde dodá 12 vrtuľníkov Black Hawk za takmer štvrť miliardy, patrí do holdingu Helicopter Alliance českého zbrojára Jaroslava Strnada. Tá mala podľa zistení ICJK a Seznam Zprávy v období, keď uzatvárala obchod s rezortom Roberta Kaliňáka, pôžičky vo výške niekoľkých desiatok miliónov eur.
Milióny dlžila aj spoločnosti Quantic Private Wealth Management z Dubaja. Spoločnosť vlastní a riadi Slovák Viktor Jelínek, druhým akcionárom je viedenská Quantum Financial Services. Naše zistenia naznačujú, že Jelínek, dlhodobo žijúci v Dubaji, má prepojenie na rodinu obžalovaného oligarchu Norberta Bödöra, ktorý sa stretáva na úrade vlády s premiérom Robertom Ficom. Jelínek a Bödörova manželka pred dvoma rokmi uviedli na zmluvách o prenájme bytov registrovaných na úradoch v Dubaji identické telefónne číslo. Keď sme naň zavolali, telefón zdvihol Jelínkov spolupracovník z dubajskej spoločnosti Quantic Andrej Lippay.

Nie je to prvýkrát, čo sa verejnosti neznámy finančník Jelínek objavil v blízkosti obchodu, ktorý ministerstvo obrany na čele s Robertom Kaliňákom uzatvorilo so spoločnosťou Strnadovcov bez verejného obstarávania. Cez českú firmu Quantum Private Equity (QPE) je aj minoritným vlastníkom spoločnosti Tatra, ktorá slovenskému ministerstvu obrany dodá vojenské nákladiaky za 700 miliónov eur. O Jelínkovej pestrej sieti kontaktov na ľudí blízkych vládnej strane Smer sme písali už v decembri 2024. Spojili sme ho s oligarchom Miroslavom Výbohom či expolitikom za Smer, Viktorom Stromčekom.
Minister obrany Robert Kaliňák prvýkrát verejne potvrdil, že sa rozhodol kúpiť dvanásť vrtuľníkov Black Hawk od českého zbrojára Jaroslava Strnada týždeň pred Vianocami. Na hodinovej tlačovej konferencii obhajoval stámiliónové nákupy rezortu v čase konsolidácie verejných financií. Pár dní na to, 19. decembra 2024, rezort obrany podpísal zmluvu s firmou ACE Aeronautics a dopredu jej zaplatil 50 miliónov eur, teda tretinu sumy. Podľa harmonogramu majú pritom dvanásť vrtuľníkov začať dodávať až na jeseň 2025. Ako sme písali už pred týždňom, dodatkom ich cena medzičasom stihla narásť na takmer 250 miliónov eur.
Nákup vrtuľníkov pre slovenskú armádu zvažovali už minulé vlády. Kaliňák mal od svojho nástupu do funkcie v novembri 2023 na stole ponuku na iné americké vrtuľníky, Viper. Rokovania o ich obstaraní začal ešte bývalý minister obrany Jaroslav Naď na jar 2023.
Ponuka so zľavou prišla priamo od americkej vlády ako kompenzácia za to, že Slovensko dalo Ukrajine stíhačky MiG–29. Viacerí predstavitelia Smeru to v čase predvolebnej kampane kritizovali. Po viac než roku vo funkcii Kaliňák nakoniec rozhodol, že ministerstvo vrtuľníky kúpi od spoločnosti z holdingu Jaroslava Strnada, ktorý v tom čase fungoval ešte iba niečo vyše roka a pol. Mesiace dohadovanú ponuku americkej vlády odmietol.
Americká firma ACE Aeronautics Strnada staršieho prišla s ponukou až v auguste 2024. Podľa našich informácií za podpísanie kontraktu loboval na slovenskom ministerstve priamo Strnad starší. Rezort na otázku o jeho lobingu neodpovedal.
Prečo mohlo českému zbrojárovi záležať na tom, aby jeho firma uzavrela kontrakt za 150 miliónov so slovenským ministerstvom až tak, že sa osobne vložil do vyjednávania, približujú informácie, ktoré sme získali v spolupráci s portálom Seznam Zprávy. Helicopter Alliance, do ktorej patrí aj ACE Aeronautics, mala totiž napožičiavaných niekoľko desiatok miliónov eur. Splatnosť časti miliónových pôžičiek vypršala začiatkom roku 2025.

Podľa našich zistení si Holding Strnada staršieho požičal viac ako 10 miliónov eur aj od dubajskej spoločnosti Quantic, ktorú spoluvlastní Viktor Jelínek, Slovák žijúci v Dubaji. Zálohová platba 50 miliónov, ktorú ACE Aeronautics so slovenským ministerstvom obrany vyrokovala, tak mohla zadĺženému holdingu Jaroslava Strnada výrazne pomôcť.
Začiatkom apríla, necelého štvrť roka po uzavretí obchodu, pribudol k 150-miliónovej zmluve v Centrálnom registri zmlúv dodatok za ďalších takmer 100 miliónov eur. Ministerstvo obrany nám neodpovedalo, či je to finálna suma, ktorú Slovensko za vrtuľníky zaplatí. Mediálny zástupca Helicopter Alliance na otázky ICJK neodpovedal.
Telefónne číslo spája Jelínka s Bödörovcami aj Kaliňákom
Slovák Viktor Jelínek sa na pozadí lukratívnej zákazky, ktorú v Kaliňákovom rezorte získala firma Strnadovcov, neobjavil prvýkrát. V decembri sme informovali o tom, že cez českú Quantum Private Equity je minoritným akcionárom automobilky Tatra, ktorá na Slovensko dodá armádne nákladiaky za stovky miliónov eur. Väčšinový vlastník Tatry je CSG Strnadovho syna Michala.