V júni zbankrotovalo na Slovensku 24 firiem a reštrukturalizácia bola povolená len jednej stavebnej spoločnosti.
V júni na Slovensku zbankrotovalo 24 firiem. Z toho 21 boli eseročky a tri akciové spoločnosti. Až 14 z týchto subjektov má dlhy voči štátu, ktoré presahujú tri milióny eur. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom stúpol počet konkurzov o 50 %, zo 16 na 24, ale v medziročnom porovnaní klesol o takmer 37 %, z 38 na 24 konkurzov. Tieto údaje zverejnila spoločnosť CRIF - Slovak Credit Bureau.
V júni súdy zároveň povolili jednu reštrukturalizáciu. Týkala sa stavebnej firmy DENNON z Bratislavského kraja, ktorá sa venuje výstavbe budov. „Celkovo bolo za prvý polrok 2025 vyhlásených 8 reštrukturalizácií,“ uviedla hlavná analytička spoločnosti Jana Marková, pričom v prvom kvartáli boli tri a v druhom päť, plus jedna verejná preventívna reštrukturalizácia. V prvom polroku 2024 to bolo sedem, v prvom kvartáli päť a v druhom dve.
Geograficky bolo v júni najviac konkurzov vyhlásených v Bratislavskom kraji, presnejšie 14, čo je viac ako 58 % z celkového počtu. Nasledoval Košický kraj so štyrmi a Nitriansky kraj s tromi konkurzmi. Banskobystrický kraj mal dva a Trnavský kraj jeden konkurz. V ostatných troch krajoch neboli vyhlásené žiadne konkurzy. Z hľadiska odvetví sa najviac konkurzov (7) týkalo veľkoobchodu a maloobchodu, nasleduje priemyselná výroba so štyrmi a odborné, vedecké a technické činnosti s troma konkurzmi.
Stavebná firma NIMHAS SK sídliaca v Blatnom v okrese Senec sa stala negatívnym rekordérom júnových konkurzov. Nemá žiadnych zamestnancov, ale dlh voči daňovému úradu dosahuje 1,358 milióna eur, čo je viac ako 60 % z celkovej daňovej sekery všetkých firiem v júnovom úpadku.
Najvážnejším prípadom z pohľadu zamestnanosti a tržieb je krach firmy SEZ Krompachy, ktorá sa zaoberala elektrotechnickou výrobou ističov a prepínačov a zamestnávala približne 200 pracovníkov. Za prvý polrok tohto roku zbankrotovalo na Slovensku 134 podnikateľských subjektov, pričom v prvom kvartáli ich bolo 69 a v druhom 65.
