Tento nález je dôležitým dôkazom obchodných vzťahov medzi Egyptom a Indiou počas rímskej éry.
V egyptskom starovekom prístavnom meste Baranís na pobreží Červeného mora objavili vzácnu sochu Budhu, ktorá vrhá nové svetlo na obchodné vzťahy Egypta s Indiou v období Rímskej ríše.
Sochu objavila poľsko-americká výskumná expedícia, potvrdil v stredu egyptský vládny rezort pre pamiatky.
Tento nález je dôležitým dôkazom obchodných vzťahov medzi Egyptom a Indiou počas rímskej éry, uviedol šéf egyptskej najvyššej rady pre starožitnosti Mostafa Wazírí.
👏@BerenikeArchaeo discovered statue of Buddha in temple of Isis in #Berenike on #RedSea coast, #Egypt. Made locally(?) of Turkish marble & probably funded by Indian merchants, it's striking evidence for trade between #Roman empire & #India
— RC PCMA UW (@pcma_uw_cairo) April 27, 2023
👉https://t.co/O5pxHa4tMx#archaeologypic.twitter.com/f74wLBK40Q
Socha, ktorej chýba časť pravého boku a pravá noha, meria 71 centimetrov a zobrazuje Budhu so svätožiarou okolo hlavy a lotosovým kvetom po svojom boku.
Baranís bol jedným z najväčších námorných prístavov v Egypte v rímskej ére a často doň mierili lode z Indie naložené korením, polodrahokamami, textilom a slonovinou. Egypt v uplynulých rokoch zaznamenal mnoho významných archeologických objavov v rámci pokusov o oživenie svojho dôležitého odvetvia cestovného ruchu po rokoch politických nepokojov a covidovej pandémie.
Kritici tvrdia, že táto iniciatíva uprednostňuje pozornosť médií pred serióznym vedeckým výskumom.
Klenotom vládnych plánov je dlho odkladané otvorenie Veľkého egyptského múzea (GEM) neďaleko pyramíd v Gíze. Egyptská vláda plánuje do roku 2028 prilákať do krajiny ročne 30 miliónov turistov, pričom pred pandémiou ich bolo 13 miliónov.