Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
11. októbra 2023, 9:22
Čas čítania 0:52

V Afganistane po pár dňoch udrelo ďalšie silné zemetrasenie. So zemou zrovnalo 700 domov, zasiahlo rovnakú oblasť ako predtým

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Zemetrasenie malo epicentrum v hĺbke 10 kilometrov.

Najmenej 80 zranených si vyžiadalo v stredu skoro ráno ďalšie silné zemetrasenie s magnitúdou 6,3 v provincii Herát na západe Afganistanu, ktorú už počas uplynulého víkendu zasiahlo ničivé zemetrasenie a séria silných dotrasov. 


Najnovšie zemetrasenie zrovnalo zo zemou aj približne 700 domov v obci Chahak, ktorú predošlé otrasy nepostihli. Dosiaľ však nehlásili nijaké obete, keďže tamojší obyvatelia sa v uplynulých dňoch z oblasti preventívne evakuovali do dočasných stanových prístreškov. Stredajšie zemetrasenie vyvolalo v oblasti aj zosuv pôdy, ktorý zablokoval jednu z hlavných cestných komunikácií.

Viac ako 1 000 mŕtvych z víkendových otrasov

Epicentrum najnovších otrasov, vychádzajúcich z hĺbky 10 kilometrov, stanovila americká geologická služba neďaleko mesta Herát, metropole rovnomennej provincie.


Otrasy s rovnakou magnitúdou z ostatného víkendu úplne zrovnali so zemou prinajmenšom 20 dedín a podľa afganskej vlády vedenej Talibanom pri nich zahynulo najmenej 2 400 ľudí a ďalších vyše 2 000 utrpelo zranenia. Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí uviedol, že otrasy si vyžiadali viac ako 1 000 mŕtvych, pričom ich následky postihli vyše 11 000 ľudí.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Stupnica magnitúdy, ktorou sa označuje sila zemetrasení, je logaritmická. Znamená to, že zemetrasenie s magnitúdou 6 vytvára v rovnakej vzdialenosti od epicentra až 10-krát väčšie vibrácie ako zemetrasenie s magnitúdou 5 a dokonca až 100-krát väčšie vibrácie v porovnaní so zemetrasením magnitúdy 4. Pondelkové zemetrasenie na východe Slovenska malo silu 4,9 magnitúdy.

Afganiatan
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia