Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
14. decembra 2023, 10:12
Čas čítania 0:33

Obyvatelia v jednom kraji si priplatia za sociálne služby. Vyššie poplatky budú Slováci platiť už od nového roka

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Dôvodom zvýšenia poplatkov je nárast cien potravín, energií, tovarov a služieb, ale aj valorizácie miezd zamestnancov zariadení sociálnych služieb.

Klientom v zariadeniach sociálnej starostlivosti v pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja stúpnu od januára budúceho roka úhrady za poskytovanie sociálnych služieb. Na zasadnutí v pondelok 11. decembra o tom rozhodli poslanci krajského zastupiteľstva.


Dôvodom zvýšenia je nárast cien potravín, energií, tovarov a služieb, ale aj valorizácie miezd zamestnancov zariadení sociálnych služieb. Trenčiansky samosprávny kraj pristúpil k zvýšeniu úhrad za poskytované sociálne služby s účinnosťou od 1. januára 2024. V nadväznosti na skutočnosť, že dôchodky sa v roku 2023 zvyšovali dvakrát – k 1. januáru 2023 o 11,8 percenta a k 1. júlu 2023 o ďalších 10,6 percenta, mimoriadna valorizácia dôchodkov sa premietne aj do navýšenia úhrad.


V domovoch sociálnych služieb sa denný poplatok zvýši z 11,80 na 13,05 eura za deň, v špecializovaných zariadeniach zo 14,50 na 16,10 eura za deň a v zariadeniach podporovaného bývania z 9,70 na 10,70 eura denne.

Ilustračné foto: Zvyšovanie poplatkov za sociálne služby.
Ilustračné foto: Zvyšovanie poplatkov za sociálne služby. Zdroj: Public Domain Pictures/Richard Revel TASR/Milan Kapusta
Domov
Zdieľať
Diskusia