Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
6. februára 2024, 10:46
Čas čítania 1:43

Úrady stopli Putinovmu odporcovi kandidatúru na prezidenta. Tvrdia, že zaznamenali veľké pochybenie

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Ruská ÚVK nateraz neodporúča zaregistrovať Nadeždina ako kandidáta volieb.

Pracovná skupina ruskej Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) v pondelok odporučila, aby sa politik Boris Nadeždin nemohol zúčastniť ako kandidát na prezidentských voľbách. Zdôvodnila to chybami v podpisových hárkoch tohto uchádzača o kandidátsku registráciu.

V pondelok o tom informovala britská stanica BBC, ktorá upozornila, že rozhodnutie pracovnej skupiny ÚVK samo osebe neznamená automatické odmietnutie registrácie potenciálnemu kandidátovi.

Nadeždinovmu štábu sa podarilo zhromaždiť viac ako 200-tisíc podpisov ľudí podporujúcich jeho kandidatúru. ÚVK následne predložil 105-tisíc „ideálnych podpisov“ – ide o podpisy, ktoré boli podľa Nadeždina špeciálne vybrané, aby sa minimalizovalo percento spochybniteľných.

Napriek tomu pracovná skupina ÚVK oznámila, že aj medzi nimi objavila také podpisy, ktoré vyhodnotila ako sporné. Samotný Nadeždin v pondelok prostredníctvom siete Telegram informoval, že pravosť a správnosť spochybnených podpisov mieni pred ÚVK obhajovať.

Musí vyzbierať ešte 4 500 podpisov

BBC pripomenula, že ruský zákon o voľbách umožňuje registráciu kandidáta len vtedy, ak sa po náhodnej kontrole v ÚVK zistí na jeho podpisových hárkoch menej ako 5 % spochybniteľných podpisov.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Nadeždinov splnomocnenec Igor Artemiev objasnil, že celkovo komisia napočítala 15,348 % sporných podpisov na podpisových hárkoch. Podľa Nadeždina jeho tímu teraz stačí „znova získať“ 4 500 podpisov z 9 209, ktoré boli vyhlásené za neplatné.

Ak však Nadeždinov tím nebude schopný ÚVK dokázať, že podpisy občanov boli odmietnuté neprávom, potom ÚVK jeho registráciu odmietne. ÚVK oznámila, že stretnutie v tejto veci by sa malo uskutočniť 7. februára.

Nadeždin vopred avizoval, že ak ho ÚVK definitívne odmietne zaregistrovať, odvolá sa na najvyšší súd. „Celý svet videl, že podpisy sme zbierali poctivo. Štáb je pripravený dokázať neopodstatnenosť rozhodnutia pracovnej skupiny,“ zdôraznil Nadeždinov tím. Jeho právnici teraz študujú protokol vydaný ÚVK a čoskoro podajú správu o tom, aké pripomienky k podpisom vznikli.

Následne sa uskutoční ďalšie zasadnutie pracovnej skupiny, na ktorom sa posúdia námietky a na základe výsledkov sa vystaví osvedčenie o výsledkoch tejto kontroly podpisov. Malo by sa to stať ešte pred zasadnutím ÚVK avizovaným na 7. februára, uviedol pre BBC Nadeždinov tím.

Chyby našli aj u ďalšieho kandidáta

Minulý piatok ruské tlačové agentúry informovali, že pracovná skupina ÚVK našla chyby v podpisových hárkoch, ktoré predložili Nadeždin i ďalší potenciálny kandidát, vodca strany Komunisti Ruska Sergej Malinkovič.

15. decembra 2023, 14:00 Čas čítania 0:14 KVÍZ: Spomínaš si na udalosti z roku 2023? Over si svoju pamäť a daj si pozor na chytáky KVÍZ: Spomínaš si na udalosti z roku 2023? Over si svoju pamäť a daj si pozor na chytáky

Ako uviedol podpredseda ÚVK Nikolaj Bulajev, na hárkoch sa našli „nie jedna desiatka, ale niekoľko desiatok ľudí, ktorí už nie sú na tomto svete, ale dali svoj podpis“. Bulajev nespresnil, ktorého kandidáta sa táto výhrada týka.

Nadeždin, ktorý kandiduje za stranu Občianska iniciatíva, je jediným potenciálnym prezidentským kandidátom, ktorý sa otvorene postavil proti vojne na Ukrajine, pripomenula. Politickí pozorovatelia dávajú Nadeždinovi len malú šancu, že by sa prebojoval až samotných volieb – skôr predpokladajú, že jeho kandidatúru stopne ÚVK.

Boris Nadeždin
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia