Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
29. novembra 2024 o 13:33
Čas čítania 1:00

VIDEO: Vojenská loď na Novom Zélande sa potopila chybou posádky. Zapnutý autopilot zapríčinil jej stroskotanie

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Vojenská loď po chybe autopilota narazila na útes a potopila sa

  • Stroskotanie plavidla novozélandských námorných síl neďaleko Samoy spôsobila posádka, pretože omylom nechala zapnutého autopilota. Zistilo sa to pri vojenskom vyšetrovaní nehody.
  • Vojenský vyšetrovací súd v piatok zistil, že prieskumné plavidlo sa v októbri potopilo, pretože jeho autopilot nebol vypnutý, keď mal byť. Zotrvanie v režime autopilota viedlo k tomu, že loď udržiavala kurz smerom k pevnine, až kým nenarazila na útes a nakoniec neuviazla, vyplýva z vyšetrovania.
  • Loď HMNZS Manawanui ešte v októbri južne od najľudnatejšieho ostrova Samoy - Upolu začala horieť po náraze na útes a potopila sa. Nikto z desiatok námorníkov nezahynul, menší počet utrpel ľahšie zranenia. HMNZS Manawanui ako jedna z deviatich lodí malej novozélandskej námornej flotily mapovala oceánske dno.

Širší kontext: Členovia posádky si všimli, že loď sa vychýlila z kurzu, a pokúsili sa zmeniť smer v domnienke, že stratili kontrolu nad loďou v dôsledku poruchy ovládania pohonu. Súd však zistil, že zabudli skontrolovať vypnutie autopilota. Namiesto toho, aby sa loď vyhla nebezpečenstvu, začala zrýchľovať smerom k útesu.

24. februára 2025 o 17:20 Čas čítania 1:40 KOMENTÁR: Slovensku stačí lacný plyn a pokoj. Netrápi ho, že Rusko vraždí našich susedov KOMENTÁR: Slovensku stačí lacný plyn a pokoj. Netrápi ho, že Rusko vraždí našich susedov

Vrak lode leží na stabilnej časti útesu zhruba 30 metrov pod hladinou. V nádržiach bolo asi 950 ton nafty, čo vyvolalo obavy zo vzniku ropnej škvrny, narušenia ekosystému a znehodnotenia dôležitých potravinových zdrojov. Záchranné tímy pracovali na vyzdvihnutí paliva bez väčších únikov.

Domov
Zdieľať
Diskusia