Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Eva Thonhauserová
dnes 12. decembra 2024 o 8:54
Čas čítania 0:50

Týfus sa stáva globálnou hrozbou: Superodolné kmene odolávajú antibiotikám a šíria sa rýchlosťou, akú vedci nečakali

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Bez účinných antibiotík môže týfus spôsobiť až 20 % úmrtí, pričom ročne ochorie 11 miliónov ľudí.

  • Týfus sa stal globálnou hrozbou kvôli rastúcej odolnosti tejto baktérie voči antibiotikám, informuje portál Science Alert.
  • Baktéria sa už viac ako 30 rokov prispôsobuje a vyvíja obranu proti liekom, ktoré kedysi účinne liečili túto chorobu. Kým v minulosti antibiotiká ako ampicilín a cefalosporíny spoľahlivo účinkovali, dnes už nezaberajú ani moderné lieky ako fluorochinolóny alebo azitromycín.
  • Znepokojujúci výskum z rokov 2014 až 2019 ukázal dramatický nárast superodolných kmeňov týfusu v južnej Ázii, konkrétne v Nepále, Pakistane, Bangladéši a Indii. Tieto kmene sú rezistentné na všetky dostupné antibiotiká, vrátane tých najnovších. Tento problém sa šíri aj do ďalších oblastí, ako sú východná Afrika, Veľká Británia, USA a Kanada.

Širší kontext: Odborníci varujú, že bez účinných antibiotík môže týfus spôsobiť až 20 % úmrtí u nakazených, pričom ročne ochorie 11 miliónov ľudí. Vedci apelujú na urýchlené zavedenie preventívnych opatrení, ako sú vakcíny, ktoré by mohli zabrániť šíreniu tejto smrteľnej choroby.

11. decembra 2024 o 16:34 Čas čítania 4:13 Toto je 8 rád, ako sa vyrovnať s dobou plnou kríz. Psychologička vysvetľuje, čo máme robiť a čomu sa vyhnúť Toto je 8 rád, ako sa vyrovnať s dobou plnou kríz. Psychologička vysvetľuje, čo máme robiť a čomu sa vyhnúť

Južná Ázia predstavuje 70 % všetkých prípadov týfusu, ale ten sa môže rýchlo šíriť aj do iných častí sveta, ako ukázal prípad COVID-19. Niektoré krajiny, ako Pakistan, už začali s plošným očkovaním proti tejto chorobe, a ďalšie by mali nasledovať tento príklad. Očkovanie v mestách by mohlo znížiť úmrtnosť až o 36 %, čo predstavuje kľúčovú prevenciu pred potenciálnou budúcou pandémiou.

Prečítajte si tiež: 

11. decembra 2024 o 20:04 Čas čítania 0:50 Prelomové zistenia z výskumov kávy: Môže predĺžiť život a zlepšiť zdravie. Tri šálky denne dokonca spomaľujú starnutie Prelomové zistenia z výskumov kávy: Môže predĺžiť život a zlepšiť zdravie. Tri šálky denne dokonca spomaľujú starnutie
9. decembra 2024 o 20:01 Čas čítania 0:40 V Európe sa šíri nebezpečné respiračné ochorenie. Klasické antibiotiká na liečbu nezaberajú V Európe sa šíri nebezpečné respiračné ochorenie. Klasické antibiotiká na liečbu nezaberajú
8. decembra 2024 o 9:20 Čas čítania 0:23 Pálenie vonných sviečok je viac škodlivé ako vdychovanie dymu z fajčenia. Odborníci poukazujú na novú štúdiu Pálenie vonných sviečok je viac škodlivé ako vdychovanie dymu z fajčenia. Odborníci poukazujú na novú štúdiu
Späť
Zdieľať
Diskusia