Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
13. júla 2023, 16:15
Čas čítania 0:44

Francúzsko na výročie revolúcie nasadí do ulíc až 130-tisíc policajtov. Vláda má obavy, zavádza mnohé opatrenia

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Vláda sa obáva rozsiahlych protestov, ktoré môže opätovne vyvolať smrť 17-ročného mladíka.

Francúzsko je pripravené nasadiť do ulíc počas štátneho sviatku Dňa dobytia Bastily, ktorý pripadá na 14. júla, až 130-tisíc príslušníkov polície.

Rozhodlo sa tak pre obavy z obnovenia násilných protestov, ktoré prebiehali po tom, ako polícia pri dopravnej kontrole zastrelila 17-ročného mladíka.

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin oznámil, že vo štvrtok a v piatok večer bude v uliciach fyzicky nasadených 45-tisíc policajtov. Okrem toho budú pripravené aj špeciálne jednotky, vrtuľníky, drony a obrnené vozidlá.

Autobusové a električkové spojenie bude vo všetkých mestských aglomeráciách premávať len do 22.00 h SELČ. Prímestské vlaky a parížske metro budú v prevádzke v štandardnom režime.

Prezident Macron spravil zásadnú zmenu

Protesty a násilnosti vypukli v celom Francúzsku po tom, ako policajt 27. júna pri kontrole vozidla na parížskom predmestí Nanterre zastrelil 17-ročného mladíka alžírskeho pôvodu. Táto udalosť znovu oživila rasové napätie v krajine, ako aj dlhoročnú kritiku prístupu francúzskej polície k príslušníkom menšín.

5. mája 2024, 12:00 Čas čítania 4:14 Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky

Francúzska vláda preto pred blížiacim sa štátnym sviatkom zakázala predaj, prepravu a použitie ohňostrojov a pyrotechniky. Niekoľko miest z bezpečnostných dôvodov zrušilo aj každoročné tradičné ohňostroje.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zároveň neprednesie svoj zvyčajný prejav v televízii.

Francúzi nasadia do ulíc v piatok 14. júla až 130-tisíc policajtov. Obávajú sa rozsiahlych protestov.
Francúzi nasadia do ulíc v piatok 14. júla až 130-tisíc policajtov. Obávajú sa rozsiahlych protestov. Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia