Očakáva sa, že počty obetí sa ešte zvýšia, záchranári sa len postupne dostávajú medzi trosky v odľahlých oblastiach.
Silné zemetrasenie, ktoré v noci na sobotu zasiahlo Maroko, si vyžiadalo najmenej 1037 životov. Zranenia utrpelo ďalších 1204 ľudí, z nich 721 je v kritickom stave, oznámilo popoludní marocké ministerstvo vnútra. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP, AP a DPA.
Očakáva sa, že počty obetí sa ešte zvýšia. Záchranári sa len postupne dostávajú do odľahlých oblastí, podľa úradov je väčšina škôd mimo miest.
Zemetrasenie s magnitúdou 6,8 nastalo v piatok necelú hodinu pred polnocou miestneho času. Došlo k nemu v pohorí Atlas 70 kilometrov juhozápadne od turistami vyhľadávaného mesta Marrákeš. Krátko nato prišiel dotras s magnitúdou 4,9.
Otrasy zdevastovali horské dediny a zničili alebo poškodili mnohé budovy vrátane pamiatok zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Zábery na sociálnych sieťach zachytávajú trosky i ľudí utekajúcich z budov. Mnohí z obáv z ďalších zemetrasení strávili noc vonku.
Najsilnejšie zemetrasenie v Maroku za posledné storočie bolo cítiť v okruhu 400 kilometrov. Ľudí vytrhlo zo spánku aj v Španielsku a Portugalsku. Pocítili ho tiež v Alžírsku. Správy o škodách alebo obetiach tam nie sú k dispozícii.
Slovákov medzi obeťami zatiaľ úrady neevidujú
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR nateraz neeviduje, že by medzi obeťami či zranenými po zemetrasení v Maroku boli občania SR. Pre TASR to potvrdili z komunikačného odboru rezortu.
„Sme však naďalej v kontakte s tamojšími úradmi a situáciu preverujeme,“ uviedli. Rezort zároveň potvrdil, že eviduje 25 Slovákov, ktorí sa dobrovoľne zaregistrovali pred cestou do Maroka. „Týchto sme i my proaktívne kontaktovali. Skutočný počet občanov SR v Maroku bude však pravdepodobne vyšší,“ doplnili z rezortu.
Zastupiteľský úrad už údajne kontaktovali viacerí slovenskí občania v Maroku, respektíve ich príbuzní. Komunikáciu počas dňa podľa MZVEZ SR sťažoval aj výpadok mobilných sietí.
Európska únia, pápež, ale aj Rusko vyjadrili sústrasť s Marokom
Africká únia, lídri viacerých členských krajín EÚ, Ukrajiny, Ruska i Turecka v sobotu vyjadrili sústrasť s pozostalými po zemetrasení v Maroku, ktoré si vyžiadalo viac než 630 obetí. Predseda Komisie AÚ Moussa Faki Mahamat vyjadril úprimnú sústrasť marockému kráľovi Muhammadovi VI., obyvateľom krajiny i rodinám obetí.
„Zraneným želám rýchle uzdravenie,“ uviedol na sociálnej sieti ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a dodal, že Ukrajina v týchto ťažkých chvíľach stojí pri Maroku. Zároveň vyjadril sústrasť kráľovi i obyvateľom.
„Sme zdrvení desivým zemetrasením v Maroku,“ napísal na Twitteri francúzsky prezident Emmanuel Macron. „Francúzsko je pripravené pomôcť s prvou pomocou,“ dodal. Solidaritu prejavil aj španielsky premiér Pedro Sánchez a takisto sľúbil Maroku podporu.
„V tejto náročnej hodine sme vo svojich myšlienkach s obeťami ničivého zemetrasenia,“ uviedol nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz. Sústrasť vyjadril aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan či ruský prezident Vladimir Putin.
„V Rusku cítime bolesť a smútok s priateľskými občanmi Maroka,“ uviedol Putin v odkaze kráľovi Muhammedovi VI. „Budeme našich marockých bratov v tejto náročnej hodine podporovať všetkými možnými spôsobmi,“ píše Erdogan na sociálnej sieti.
Zármutok a hlbokú solidaritu s Marokom v sobotu vyjadril aj pápež František. „Pápež vyjadruje hlbokú solidaritu s tými, ktorých táto tragédia zasiahla na tele a srdci,“ uvádza sa v sústrastnom telegrame, ktorý v pápežovom mene Maroku zaslal vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin.
„Modlím sa za pokoj pre mŕtvych, vyliečenie zranených a útechu pre tých, ktorí smútia nad stratou svojich milovaných a svojich domovov,“ uviedol František.
Nemecko a Británia sú pripravené poslať do Maroka záchrannú misiu
Pracovníci nemeckej civilnej ochrany sa pripravujú na prípadné poskytnutie pomoci Maroku, ktoré v noci na sobotu postihlo mohutné zemetrasenie. Podobne sa vyjadrila aj Británia. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AFP.
„Sledujeme situáciu a teraz sa pripravujeme na prípadný odchod a vyslanie pomoci do Maroka,“ povedal v sobotu dopoludnia hovorca nemeckého Spolkového úradu pre technickú pomoc.
Hovorca však dodal, že Maroko ešte neposlalo žiadosť o pomoc. Takúto žiadosť je možné adresovať Európskej únii alebo priamo Nemecku. Hovorca zároveň vysvetlil, že bude závisieť od žiadosti Maroka, aké záchranné tímy a vybavenie tam vyšlú. Okrem záchranných tímov môže THW poslať aj zariadenia na úpravu vody.
Británia je pripravená pomôcť Maroku, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie s magnitúdou 6,8 a usmrtilo najmenej 820 ľudí, oznámil tiež britský minister zahraničných vecí James Cleverly.
„Prišla zdrvujúca správa o silnom zemetrasení pri Marrákeši v Maroku,“ napísal Cleverly na Twitteri. „Sme v pohotovosti, pripravení pomôcť našim marockým priateľom so všetkým, s čím len môžeme,“ dodal.
Minister uviedol, že britská vláda pracuje aj na pomoci britským občanom, ktorých mohlo zemetrasenie zasiahnuť. Britský premiér Rishi Sunak neskôr na sociálnej sieti uviedol: „V myšlienkach som s každým, koho minulú noc zasiahlo toto strašné zemetrasenie v Maroku.“