Hrozí, že akútny nedostatok pitnej vody komodít môže v Gaze spôsobiť humanitárnu katastrofu.
V Pásme Gazy sa čoraz viac šíria ovčie kiahne, svrab a črevné ochorenia. Podľa Organizácie Spojených národov za to môžu zlé hygienické podmienky a nedostatok pitnej vody. Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí tvrdí, že práve jej nedostatok vedie k tomu, že sú miestni nútení používať znečistenú vodu.
Počet nakazených sa podľa OCHA bude zvyšovať, pokiaľ sa neobnovia dodávky elektriny a paliva do vodohospodárskych a zdravotníckych zariadení v oblasti. Cez víkend začali do Pásma Gazy cez hraničný priechod Rafah prúdiť prvé dodávky humanitárnej pomoci od vypuknutia ozbrojeného konfliktu medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.
Izrael vyhlásil totálnu blokádu Pásma Gazy v reakcii na útok Hamasu. Pre 2,4 milióna obyvateľov tohto palestínskeho územia prerušil dodávky potravín, vody, paliva a elektriny. Hrozí pritom, že akútny nedostatok týchto komodít môže v Gaze spôsobiť humanitárnu katastrofu.
Humanitárnu situáciu v Gaze označilo za „katastrofálnu“ päť rôznych agentúr OSN, ktoré vyzvali na ďalšiu medzinárodnú pomoc. Humanitárnu pomoc v Gaze kriticky potrebuje viac ako 1,6 milióna obyvateľov.
Ich správa prichádza v čase, keď Izrael vyhlásil, že zintenzívni svoje útoky, aby tak zvýšil tlak na Hamas, pričom jeho vysokí dôstojníci varovali jednotky, aby boli pripravené vstúpiť na toto obliehané územie.