Opičie kiahne spôsobujú horúčky, bolesti svalov a veľké kožné lézie. Ochorenie môže v niektorých prípadoch dokonca zabíjať.
- Dánska biotechnologická spoločnosť Bavarian Nordic v piatok uviedla, že predložila Európskej agentúre pre lieky (EMA) údaje na schválenie rozšírenia používania vakcíny proti opičím kiahňam (mpox) a pravým kiahňam na dospievajúcich vo veku 12 až 17 rokov.
- Po preskúmaní EMA by sa povolenie na uvedenie vakcíny na trh mohlo v priebehu štvrtého štvrťroka rozšíriť aj na dospievajúcich, oznámila spoločnosť.
- Spoločnosť tiež pripravuje klinickú štúdiu na posúdenie bezpečnosti vakcíny u detí vo veku dva až 12 rokov, ktorá by mohla rozšíriť jej používanie.
Prečo je to dôležité: Podľa WHO je potenciál ďalšieho šírenia ochorenia v Afrike a mimo nej „veľmi znepokojujúci“. Vakcína poskytuje telu imunitu, ktorá znižuje riziko nákazy a prenosu vírusu aj na ďalších ľudí.
Citát: „Deti a dospievajúci sú v terajšej epidémii opičích kiahní v Afrike neúmerne postihnuté, čo poukazuje na dôležitosť a naliehavosť rozšírenia prístupu k vakcínam a terapii pre túto zraniteľnú populáciu,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ spoločnosti Bavarian Nordic Paul Chaplin.
Širší kontext: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu v súvislosti so šírením opičích kiahní v afrických štátoch.
Vo štvrtok potvrdili prvý prípad opičích kiahní typu Clade I už aj vo Švédsku, pričom išlo o prvý prípad tohto variantu diagnostikovaný mimo afrického kontinentu. Prvý prípad nákazy zaznamenali v piatok aj v Pakistane.
Opičie kiahne sú infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša pri blízkom kontakte. Spôsobuje horúčky, bolesti svalov a veľké kožné lézie. Väčšina prípadov má mierny priebeh, avšak toto ochorenie môže aj zabíjať.
Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) podľa svojho piatkového vyhlásenia očakáva, že do Európy príde viac nakazených osôb s novým variantom opičích kiahní. Pravdepodobnosť rozsiahlejšieho prenosu v Európe je podľa ECDC veľmi nízka za predpokladu, že prípady budú včasne diagnostikované a že sa zavedú kontrolné opatrenia.
Odborníci tvrdia, že nový variant je pravdepodobne nákazlivejší ako predchádzajúce a môže spôsobiť závažnejšiu infekciu. Napriek tomu sa však ochorenie neprenáša ľahko, musí dôjsť k priamemu kontaktu s nakazenou osobou.
Ak chceš vedieť viac, prečítaj si tiež tieto články: