Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
22. novembra 2023, 7:14
Čas čítania 1:00

Izrael schválil dočasné prímerie v Pásme Gazy. Obe strany majú prepustiť niekoľko desiatok rukojemníkov, takéto sú podmienky

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Izraelská vláda prímerie schválila výraznou väčšinou.

Izraelská vláda v stredu schválila dohodu o dočasnom prímerí v Pásme Gazy, na základe ktorej má palestínske militantné hnutie Hamas prepustiť zhruba 50 rukojemníkov.

Podľa dohody má Hamas prepustiť najmenej 50 z asi 240 rukojemníkov, ktorých zadržiava v Pásme Gazy od útoku zo 7. októbra, počas štvordňovej prestávky v bojoch, oznámila izraelská vláda. Dodala, že pauzu v bojoch predĺži o ďalší deň za každých desať prepustených rukojemníkov.

„Izraelská vláda sa zaviazala priviesť všetkých rukojemníkov domov. Dnes v noci schválila náčrt prvej etapy dosiahnutia tohto cieľa,“ napísal vo vyhlásení úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Bezprostredne nebolo známe, kedy dočasné prímerie vstúpi do platnosti. Izrael uviedol, že spomedzi rukojemníkov budú ako prvé prepustené ženy a deti.

Izraelské úrady majú na základe dohody prepustiť 150 palestínskych žien a detí z izraelských väzníc, oznámil podľa CNN Hamas, ktorý potvrdil dohodu. Vo vyhlásení úradu izraelského premiéra nie sú palestínski väzni spomenutí.

Izrael chce po skončení prímeria opäť pokračovať v ofenzíve proti Hamasu

Netanjahu pred hlasovaním vlády o dohode povedal, že Izrael bude po skončení dočasného prímeria pokračovať v ofenzíve proti Hamasu. Dohodu schválil izraelský kabinet výraznou väčšinou, uviedol pre CNN nemenovaný zdroj z prostredia izraelskej vlády.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Hamas má začať prepúšťať rukojemníkov zhruba 24 hodín po schválení dohody všetkými stranami, priblížil pre AP vysokopostavený predstaviteľ Bieleho domu, ktorý si želal ostať v anonymite. Izraelské médiá napísali, že prví rukojemníci by mohli byť oslobodení najskôr vo štvrtok.

Medzi 50 prepustenými zajatcami, ktorých Hamas drží v Pásme Gazy, majú byť aj traja Američania vrátane dieťaťa, uviedol podľa AFP a CNN vysokopostavený americký predstaviteľ.

pásmo gazy
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia