Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Daniel Mikolášik
26. apríla 2024, 9:30
Čas čítania 1:06

Slováci majú od štátu nárok na príspevok za cestovanie do práce až do výšky 200 eur. Čo musia splniť?

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Príspevok úradu práce, sociálnych vecí a rodiny na dochádzku do práce sa pohybuje až do výšky 200 eur mesačne.

Štát ponúka tzv. príspevok na dochádzku za prácou. Zamestnanci si tak môžu dať preplatiť náklady za cestovanie do práce. Príspevok úradu práce, sociálnych vecí a rodiny môže pokryť zamestnancom náklady až do výšky 200 eur mesačne, uvádza úrad na webe. 

„Príspevok slúži na úhradu časti cestovných výdavkov na dochádzku z miesta trvalého pobytu alebo z miesta prechodného pobytu do miesta výkonu zamestnania uvedeného v pracovnej zmluve a späť zamestnancovi,“ vysvetľuje úrad. 

Splniť musíš tieto podmienky: 

  • musíš byť najmenej tri mesiace vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie,
  • z evidencie uchádzačov o zamestnanie si musel byť vyradený pre vznik pracovného pomeru,
  • si zamestnancom,
  • o príspevok na dochádzku si písomne požiadal najneskôr do jedného mesiaca od nástupu do zamestnania,
  • tvoja adresa trvalého alebo prechodného pobytu je iná ako adresa miesta výkonu práce.

Finančný príspevok úrad poskytuje maximálne počas šiestich mesiacov na základe písomnej dohody o poskytnutí príspevku, ktorú uzatvorí úrad a zamestnanec.

27. mája 2024, 13:30 Čas čítania 5:14 Mladí Slováci prezradili, koľko eur si dokážu mesačne odložiť. Filip minie všetko a Karol zvládne aj 1 500 € (ANKETA) Mladí Slováci prezradili, koľko eur si dokážu mesačne odložiť. Filip minie všetko a Karol zvládne aj 1 500 € (ANKETA)

Výnimku má zamestnanec, ktorý bol v čase pred zamestnaním znevýhodneným uchádzačom. V tomto prípade mu úrad príspevok môže poskytnúť aj v priebehu ďalších šiestich mesiacov. 

Opakovane môže uchádzač o príspevok požiadať až po uplynutí jedného roka od ukončenia jeho poskytovania. 

Zamestnanec môže od štátu dostávať až 200 eur mesačne 

Príspevok na dochádzku za prácou sa pohybuje vo výške od 10 až 200 eur. Suma závisí od vzdialenosti adresy zamestnanca a adresy zamestnania. Minimálna vzdialenosť na to, aby mal zamestnanec nárok na príspevok, je 1 kilometer. Maximálnu výšku príspevku dostanú zamestnanci, ktorých zamestnanie je vzdialené minimálne 200 km od miesta ich bydliska. 

Na výške príspevku sa odzrkadľuje aj počet odpracovaných dní v danom mesiaci. Ak žiadateľ odpracuje menej, ako je celkový počet pracovných dní v mesiaci, výška poskytnutého príspevku sa zníži. 

Domov
Zdieľať
Diskusia