Žltačka dokáže veľmi ľahko vyvolať epidémie, ktoré môžu trvať dlho, keďže inkubačná lehota niekedy dosahuje až 50 dní.
- Východ krajiny bojuje s kritickou infekčnou epidemiologickou situáciou, ktorú spôsobil vírus hepatitídy typu A.
- Prešovskej fakultnej nemocnici došli lôžka pre pacientov so žltačkou, upozorňuje Korzár.
- Nemocnica požiadala o pomoc Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove, aby sa na riešení tejto závažnej situácie podieľali aj ďalšie zdravotnícke zariadenia v regióne.
- Nemocnica sa obáva, že pacientov nakazených týmto vírusovým ochorením bude pribúdať.
Prečo je to dôležité: Zvýšené povedomie o epidemickej situácii žltačky na východe krajiny môže podporiť dodržiavanie protiepidemických opatrení a zamedziť ďalšiemu šíreniu vírusového ochorenia.
Citát:„Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana od vlaňajšej jesene eviduje zvýšený počet pacientov hospitalizovaných v súvislosti s výskytom hepatitídy typu A. Aktuálne je na infekčnom oddelení hospitalizovaných 55 pacientov s touto diagnózou, teda kapacita oddelenia je absolútne naplnená,“ uviedla hovorkyňa prešovskej fakultnej nemocnice Martina Pavliková.
Širší kontext: V okrese Prešov sa momentálne nachádza 7 aktívnych ohnísk vírusovej hepatitídy typu A. Ešte na konci víkendu evidovali celkovo 50 ochorení. V okrese Sabinov je 58 ochorení vo dvoch ohniskách – Jarovnice a Pečovská Nová Ves. Infikovaných hlásia aj okresy Humenné (11), Bardejov (154) či Michalovce (85).
Pre znižovanie šírenia hepatitídy typu A je podľa odborníkov kľúčové dodržiavanie nariadeného očkovania vybraným osobám a nastavených protiepidemických opatrení v oblastiach nákazy. Ochorenie sa medzi ľuďmi šíri veľmi ľahko úzkym kontaktom, ale napríklad aj dotykom kontaminovaného predmetu. Chorobou sa môže nakaziť ktokoľvek. Žltačka dokáže veľmi ľahko vyvolať epidémie, ktoré môžu trvať dlho. Inkubačná lehota totiž niekedy dosahuje až 50 dní.
Ak chceš vedieť viac, prečítaj si tiež tieto články: