Komora veterinárnych lekárov (KVL) SR vydala niekoľko odporúčaní.
Počas Silvestra je vhodné psov zobrať na prechádzku v dostatočnom predstihu pred „hlavnou paľbou“ pyrotechniky. Pes by mal byť po celý čas na vôdzke, nie pustený navoľno.
Je tiež vhodné zatemniť miestnosť, televízor a rádio zapnúť hlasnejšie, aby zvuky z nich tlmili výstrely. Žiadúca je pre zviera aj prítomnosť majiteľa. „Na trhu je pomerne veľké množstvo prírodných alebo iných preparátov, ktoré slúžia na zmiernenie strachu - obojky, spreje, gély, evaporizéry, tabletky - anxiolytiká, o ich správnom dávkovaní je vhodné poradiť sa s veterinárnym lekárom,“ priblížila Komora veterinárnych lekárov (KVL) SR.
Niektorým psom pomáha podľa zverolekárov aj metóda viazania látky cez telo. Tvrdia, že špeciálnym tréningom je možné niektoré zvieratá naučiť čeliť výrazným svetelným aj zvukovým efektom.
„Zvieratá, ktoré trpia strachom na ohňostroje (svetlice a petardy) alebo nepriaznivo reagujú na hlasné zvuky (búrka), môžu vykazovať rôzne reakcie na tieto stresové situácie napríklad únikom, pri ktorom môže dôjsť k vážnym zraneniam, stávajú sa obeťami dopravných prostriedkov, prejavujú známky paniky a úzkosti, skrývajú sa, môžu sa vzájomne napádať, mnohé z nich intenzívne vokalizujú, trasú sa, dychčia, slintajú, môže dôjsť k záchvatom, pomočia sa,“ priblížila komora.
Upozornila, že pri priamom kontakte s pyrotechnikou hrozí nebezpečenstvo popálenia, zmrzačenia, ale aj smrteľnej nehody. Škodlivé sú aj prachové častice, ktoré sa uvoľňujú pri výbuchu. Môžu byť podľa veterinárov dráždivé a môžu vyvolať astmatické záchvaty.
Prečítaj si aj tieto články: