Vírus sa priamo dotkol aj prevádzkovateľov bitúnkov.
Na Slovensku sa potvrdil výskyt slintačky a krívačky v štyroch chovoch hovädzieho dobytka. Vírus, ktorý postihuje kopytníky, najmä dobytok, ovce, kozy a ošípané, je jednou z najobávanejších chorôb hospodárskych zvierat, pretože sa šíri veľmi rýchlo a má vážne ekonomické dôsledky. Slovenský zväz spracovateľov mäsa pre Refresher objasnil, či hrozí, že si spotrebitelia na Slovensku priplatia za mäso a či ho vôbec bude dostatok.
Zväz uvádza, že zatiaľ nepredpokladá výpadky v dodávkach mäsa. Je však možné, že kvôli odstaveným bitúnkom bude mäsových produktov zo Slovenska nedostatok. „Vývoj cien mäsa, ako aj jeho dostupnosť, sa bude vyvíjať od rozsahu šírenia vírusu a jeho dopadov na chovateľov,“ povedala pre Refresher Eva Forrai zo Slovenského zväzu spracovateľov mäsa.
Ako situácia ovplyvnila bitúnky?
Slovenský zväz spracovateľov rešpektuje a nespochybňuje opatrenia prijaté v dôsledku výskytu slintačky a krívačky na území Slovenska. Podľa ich slov sa výskyt vírusu priamo dotkol aj prevádzkovateľov bitúnkov.
„V dňoch nečinnosti takto bitúnky produkovali čistú stratu. Je veľmi dôležité, aby štát túto okolnosť vnímal a pripravil tak rovnako ako v prípade chovateľov kompenzácie aj pre potreby bitúnkov, pretože rovnako ako bez chovateľov nebudú jatočné zvieratá, ani bez bitúnkov nebude na trhu čerstvé mäso pre potreby slovenských zákazníkov,“ uviedli v stanovisku.
„Ďalšie šírenie nákazy bude spôsobovať rozsiahle straty na strane chovateľov, ako aj spracovateľov mäsa, a v prípade jeho rozšírenia po celom kontinente môže mať za následok nedostatok ponuky, ako aj výpadky v zásobovaní mäsom,“ informuje Forrai. Zväz v stanovisku dodal, že je dôležité, aby v tejto situácii ľudia dodržiavali stanovené opatrenia.
Ľudí upozorňujú na nákup mäsa a mäsových výrobkov z nelegálnych (neschválených) výrob. „Nakoľko kupujúcim nebude známe, či mäso pochádza zo zdravých zvierat,“ dodala Forrai.
Prečítaj si aj tieto články:
